Pondělí, 29 dubna, 2024

Zakládání a údržba trávníku – vysévaný trávník

- Komerční sdělení -aktuality

Trávníky jsou neodmyslitelnou součástí ploch zeleně. Jednotné působení trávníkového koberce vyvolává v člověku pocit klidu, vyváženosti, pořádku a je nejvhodnějším spojujícím článkem rozmanitých prvků a částí sadovnické kompozice.

Jak ale pro správné zakládání trávníku a jeho následnou údržbu? Způsoby zakládání a následně i správnou údržbu travních ploch si rozdělíme na dvě části. V první se budeme věnovat vysévaným trávníkům a ve druhé si povíme o pokládce travních koberců.

Způsoby zakládání okrasných trávníků
Sadovnictví trávníky dělíme na produkční (hospodářské) a neprodukční (parkové, okrasné). Parkové trávníky se následně dělí z hlediska účelu a intenzity údržby na jemné parkové trávníky (kobercové), základní parkové trávníky (sadové) a přírodní parkové trávníky nebo parkové louky.

Nejběžnější a nejpoužívanější způsoby zakládání jemných parkových trávníků (kobercových trávníků) jsou:

zakládání trávníku výsevem travních směsí (vysévaný trávník)
zakládání trávníku mačinováním (pokládkou travních koberců)
V tomto článku se budeme věnovat zakládání a údržbě vysévaných trávníků.

Zakládání trávníku výsevem
Nejvhodnější období pro zakládání trávníku výsevem je na jaře v dubnu až v květnu a poté na podzim v září až říjnu, kdy jsou nejlepší vláhové a teplotní poměry. V letním období lze trávníky vysévat pouze ve vlhčích a chladnějších oblastech, nebo s použitím závlahového systému.

Nejběžnější chybou, které se lidé obvykle dopouštějí, je výsev trávníku v horkých letních měsících bez závlahového systému, podcenění vláhové potřeby klíčícího trávníku a časové náročnosti kvalitní zálivky.

Je třeba si uvědomit, že kvalitně zavlažit v horkých dnech 200 m2 trávníku pomocí hadice, a to alespoň dvakrát denně, vyžaduje spoustu času a úsilí. Mnoho lidí takto svůj založený trávník jednoduše „nepolévá“ a klíčící semena uschnou.

Příprava půdy
Povrchy pro zakládání trávníků vyžadují středně hluboké zpracování půdy, přibližně do hloubky 10 až 15 cm. Z povrchu nejprve odstraníme nežádoucí vegetaci, plevele a zejména kořeny vytrvalých širokolistých plevelů. Odplevelujeme buď mechanicky, nebo chemicky postřikem.

Odstranění nežádoucí vegetace
Mechanické odstraňování plevelů se provádí na menších plochách převážně rýváním, na velkých plochách strojově, půdními kultivátory, případně mělkou orbou. Příliš nakypřená půda však vyžaduje následně jemné zhutnění.

Ideální je nechat půdu alespoň párkrát řádně promočit deštěm, kdy dojde k samovolnému rozpadu hrud, vyplnění vzduchových mezer a půda částečně ulehne. Pokud tento čas nemáme, můžeme si pomoci úzkým válcem. Třeba však dávat pozor, abychom půdu až příliš nezhutnili. Následně nahrubo urovnáme terén, vyplníme různé terénní nerovnosti a zasypeme jámy.

Chemicky odstraníme plevele postřikem, totálním herbicidem. Plevele necháme uschnout a následně je vyhrabeme po zpracování půdy rotavátorem, nebo jiným půdním kultivátorem, a to do hloubky přibližně 10 až 15 cm. V tomto případě je třeba si práci načasovat, protože pro dobré zaúčinkování postřiku je třeba počítat minimálně s týdnem až dvěma. Následně nahrubo urovnáme terén, vyplníme různé terénní nerovnosti a zasypeme jámy.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek