V předchozím článku o zakládání a údržbě trávníků jsme se věnovali vysévaným trávníkům. Dnes se zaměříme na travní koberec, jeho pokládku, jinak označovanou také jako zakládání trávníku mačinováním, a vzpomeneme si i údržbu takového typu trávníku.
Na závěr si povíme io samotném výběru způsobu založení trávníku ao výhodách a nevýhodách vysévaných trávníků a trávníkových koberců.
Zakládání trávníku mačinováním
Zakládání trávníku mačinováním, resp. pokládku travních koberců, provádíme zejména kvůli okamžitému efektu, ale i krátkému trvání od nápadu po první bosé běhání po trávníku. Tento typ trávníku je velmi rychle použitelný jak pro relaxaci, tak pro sport, protože v relativně krátké době máme ze zaplevelené plochy kvalitní roční trávník připravený k používání.
Příprava půdy
Plochu pro kladení travních koberců připravujeme stejným způsobem, jako u vysévaného trávníku, avšak jemné zpracování půdy a jemná modelace nemusí být tak důkladná a precizní.
Půdu zbavíme plevelů, zkypříme, odstraníme velké kameny a srovnáme. Pokud je příliš kyprá, jemně ji zhutníme válcem tak, aby nám zůstala kyprá jen asi centimetrová vrchní vrstva. Na rozdíl od vysévaného trávníku, není nutné dodání zahradního substrátu či kompostové zeminy. Půdu vyhnojíme dávkou NPK či jiného trávníkového hnojiva v dávce 20-25 g/m².
Termín pokládky travního koberce
Jednou z výhod zakládání trávníků mačinováním, ve srovnání s vysévaným trávníkem, je možnost pokládat jej v průběhu celého vegetačního období.
Pokládka travního koberce
Jednotlivé pásy travního koberce rozprostíráme na terén formou cihlové vazby, která zajistí lepší provázání jednotlivých pásů a kompaktnost travních kočin. První řadu začneme celým pasem, druhou polovinou pásu a tímto systémem pokračujeme. Pás rozvineme, uchopíme, jemně nadzvedneme a pořádně jej přitlačíme v obou směrech, směrem k předchozímu řádku a směrem k předchozímu pásu.
Nadzvednutím okrajů můžeme zkontrolovat, jak nám sedí a lícují jednotlivé řezy travní drviny. V případě potřeby je k sobě napasujeme, jako bychom je zipovali. Takto docílíme, aby se nám jednotlivé pásy nikde nepřekrývaly, ale zároveň, aby nám nezůstávaly ani volné spáry. Při takové pokládce jsou řezy a okraje jednotlivých pásů skoro nepostřehnutelné.
TIP: Pokud nám přece kde-tu nějaká spára nebo mezera vznikne, například i nerovným řezem dodaného koberce, jednoduše ji následně vysypeme půdou, zahradním substrátem nebo křemičitým (říčním) pískem.
Ukládání jednotlivých travních koberců
Koberce pokládáme kladením k sobě, což znamená, že začínáme od vzdálenější, zadní, strany plochy tak, abychom ukládali stojící vždy na terénu a po uloženém koberci už nešlapali.
Pokud si situace vyžaduje ukládat je od sebe, a tedy tak, že další pásy ukládáme již z položeného koberce, na koberec si položíme dlouhou širší lať a pohybujeme se zásadně po ní, abychom nový koberec neudupali a nedeformovali.
Rovněž i při ukládání k sobě se doporučuje ukládat z latě, zejména pokud je povrch terénu měkčí. V zahradnické praxi se užívá i jemné srovnání šlapají po botách hrabličkami vždy po položení řady a před položením následující.
Ve svahu pokládáme pásy travních koberců zásadně po vrstevnici a při větších sklonech terénu jednotlivé pásy k terénu hřebíkujeme dřevěnými kolíky. Ty zatlučeme do koberce až na úroveň hlíny. Hřebíky můžeme po zakořenění koberce vytáhnout, ale nemusíme, protože v půdě poměrně rychle shnijí.