Home Zajímavosti Nejkrásnější knihovny světa – v těchto vás čtení bude bavit

Nejkrásnější knihovny světa – v těchto vás čtení bude bavit

0

Albert Einstein jednou řekl: „Opravdu musíte vědět jen jednu věc – kde je knihovna.“ V knihovně totiž najdete odpovědi na (téměř) všechny nezodpovězené otázky. A pokud je ještě k tomu prostředí knihovny i krásné, máte vyhráno. V článku vám představíme 5 nejzajímavějších a nejkrásnějších knihoven světa, ve kterých si přijde na své každý knihomol.

  1. Knihovna Trinity College v Dublinu
    Nejprestižnější a největší irská knihovna Trinity College v Dublinu byla postavena mezi lety 1712 a 1732. Její součástí je také takzvaná Dlouhá místnost, ve které jsou uloženy všechny publikace, které byly kdy vydány v Irsku. Jejich uchování bylo schváleno v 50. letech 19. století, čemuž se však musel přizpůsobit i samotný interiér knihovny. O 10 let později se proto strop nechal vyvýšit a police se následně naplnily knihami až po strop.

V současnosti se v knihovně nachází přibližně 6 milionů tištěných svazků s rozsáhlými sbírkami časopisů, rukopisů, map a hudby, které odrážejí více než 400 let akademického výzkumu, a 200 000 knih.

Můžete zde najít i známou harfu irského krále Briana Boru ze 14./15. století, která je národním symbolem Irska, a také kopii Prohlášení Irské republiky z roku 1916. Snad největším klenotem je kniha Book of Kells, jejíž vznik se datuje až do 8. století. Obsahuje iluminovaný rukopisný evangeliář psaný v latině. Pro návštěvníky jsou ze čtyř částí knihy vystaveny vždy dvě.

Hlavní chodba v knihovně je od roku 1743 lemována robustními bustami filozofů a spisovatelů. Nejznámější z nich je busta irského spisovatele Jonathana Swifta, který napsal například známou pohádku Gulliverovy cesty.

Jednou z největších knihoven na světě je knihovna Trinity College v Dublinu.

  1. Knihovna George Peabodyho v Baltimoru
    Knihovna George Peabodyho v americkém městě Baltimore byla postavena v roce 1878. Původně byla součástí institutu George Peabodyho, známého jako první americká hudební konzervatoř. Dnes je knihovna součástí univerzity Johna Hopkinse.

Uvnitř je obrovské atrium, které lemuje pět pater s okrasnými balkony. Strop je vyroben ze skla, díky čemuž dovnitř proniká světlo. Knihovna je právě z tohoto důvodu často nazývána „knihovní katedrála“.

V knihovně se nachází 300 000 děl, zejména z 19. století, které rozebírají témata, jako vyznání, britské umění, architekturu, historii a topografii, avšak také americkou historii, různé biografie a literaturu, románské jazyky a literaturu, dějiny vědy, geo průzkumy a cestopisy. Knihy tam naleznete doslova od podlahy až po strop.

Jednou z nejzajímavějších knihoven světa je také knihovna George Peabodyho v Baltimoru.

  1. Rakouská národní knihovna ve Vídni
    Rakouská národní knihovna ve Vídni je považována za jednu z nejkrásnějších knihoven světa. Zároveň je to také největší knihovna barokního stylu v Evropě. Byla postavena v 18. století a dnes obsahuje přes 3,5 milionu děl, z nichž část byla napsána již ve středověku.

Knihovna je dlouhá téměř 80 metrů, vysoká 20 metrů a je korunována kupolí. Stěny knihovny jsou ozdobeny freskami od dvorního malíře Daniela Grana.

Součástí výstav jsou například tyto literární skvosty:

komplexní knihovna knížete Eugena Savojského
jedna z největších sbírek spisů Martina Luthera z období reformace
Grammatica Slavice od Antona Bernoláka z roku 1790
Evangelíře Jana z Opavy z roku 1368
Zároveň tam naleznete i vzácné prvotisky, papyry, notové zápisy, historické mapy, fotografie a grafiky. Zajímavou součástí výstav jsou i benátské globusy Země a oblohy, které mají průměr více než metr.

Jak se vám líbí jedna z nejkrásnějších knihoven světa, Rakouská národní knihovna ve Vídni?

  1. Knihovna Real Gabinetu Portugues De Leitura, Rio De Janeiro
    Goticko-renesanční knihovna Real Gabinetu Portugues De Leitura byla postavena v letech 1880 až 1887 pod vedením architekta Rafaela da Silva e Castra v Rio de Janeiru v Brazílii. Uchovává největší část nejcennějších portugalských děl, která jsou mimo svůj domov. Jedná se o více než 350 000 knih zaplňujících police.

V překladu „Portugalský čtenářský úřad“ založili na podporu své kultury v roce 1837 čtyřiceti političtí uprchlíci. Rio de Janeiro bylo tehdy totiž hlavním městem portugalské kolonie na zámořském kontinentu.

Fasáda knihovny, vytesaná z vápence v Lisabonu, připomíná gotické katedrály a kláštery. Je ozdobena zlatými a dřevěnými akcenty, které dodávají knihovně luxusní vzhled. Police jsou ozdobeny spirálovitými sloupy, ozdobnými oblouky a sochami, jako například socha Pedra Alvárese Cabrala, Luíse de Camõese nebo Vasca da Gama, kteří jsou považováni za věčné strážce lidského poznání.

NO COMMENTS

Exit mobile version