Stále více lidí začíná být ekologicky zodpovědnými a snaží se chránit životní prostředí. Jak? Odpovědí může být také ekologická zahrada. Pokud patříte k těm šťastlivcům, kteří mají vlastní zahradu, máte dokonce možnost osobně se podílet na ochraně alespoň malého kousku země.
Jak by však ekologická zahrada vlastně měla vypadat? Možná si pod tímto pojmem představíte zarostlou, neposečenou pláň připomínající divokou džungli s divokými květy a spoustou hmyzu. Nemusí tomu tak ale být.
Zahrádkáři jako ochránci ekosystému
Možná to na první pohled tak nevypadá, ale zahrádkáři hrají v našem ekosystému velmi důležitou roli. Studie totiž ukázaly, že ekologické zahrádkářství pozitivně ovlivňuje zpomalení klimatických změn, snižování odpadu a spotřebované energie.
Pokud nejste tak docela spokojeni s vaší současnou zahradou, změňte ji na ekologickou. Jak to ale zvládnout? Připravili jsme si pro vás několik ekologických a zároveň moderních tipů, které vám zaručeně bude závidět každý váš soused.
Pomozte přírodě a příroda pomůže vám
Berušky a včely patří mezi dobrý hmyz, který může vaší zahradě pomoci. Živí se totiž různými škůdci, kteří ničí sazeničky. Klíčem je zvolit ty správné rostliny, které budou přirozeně podporovat výskyt toho správného hmyzu. Například takové slunečnice nebo měsíčky přitahují právě berušky. Ty se pak o vaše nežádoucí škůdce ihned postarají.
Pro včely vybírejte rostliny, které kvetou během celého roku. Na jaře je přiláká například rozmarýn, tařice nebo fialky. V létě můžete včelky a zároveň i své oko potěšit tymiánem, levandulí nebo kocourníkem. V zimních měsících je zase bohatým zdrojem nektaru například břečťan.
Ptáci jako pomoc proti červům
Máte problém s červíky? Během víkendu postavte spolu s vašimi dětmi ptačí budky a rozmístěte je po zahradě. Přitáhnou drobné ptactvo, které se o nechtěné návštěvníky s radostí postará. Abyste jich přilákali co nejvíce, posaďte do vaší zahrady stejné stromy, jaké rostou v její blízkosti. Ptáci jsou už na ně zvyklí a automaticky začnou navštěvovat i ty vaše.
TIP: K oplocení zahrady vám doporučujeme živý plot. Pro ptáky totiž poskytuje přirozené prostředí pro hnízdění a ochranu před predátory.
Přírodní recepty pro zdraví vašich sazenic
Využijte sílu matky přírody naplno a začněte ve vaší zahradě používat přírodní recepty:
na ničení škůdců fungují domácí česnekové a rebarborové postřiky
cibule a pažitka pěstované v okolí růží jim pomohou bojovat s nemocí černých skvrn
pěstování mrkve a póru ve vzájemné blízkosti odpuzuje škůdce
vůně francouzských měsíčků zase zbaví rajčata nechtěných mšic
bazalka zasazená u rajčat jim zajistí výraznější chuť
křen v blízkosti brambor jim pomáhá odolávat chorobám
Co dělat, když se vám do zahrady dostane plevel? Šíření plevele zabráníte umístěním rozdrcené kůry nebo kompostu v jejím okolí. Nadobro se jí zbavíte tak, že ji jednoduše přikryjete plastovou fólií.
Kompostování
Kompostování je dokonalý a přirozený způsob, jak se zbavit kuchyňského a zahradního odpadu. Navíc získáte kvalitní kompost, který vaší zahradě v konečném důsledku jen prospěje.
Při kompostování se odbourávají biologické látky v odpadu a přeměňují se na humusové. Slouží jako přírodní hnojivo a vy tak už nemusíte k hnojení používat žádné chemikálie.
Jak si postavit kompostér?
Kompostér si můžete koupit v obchodě, nebo si jej vyrobit svépomocí z dřevěných prken. Nejlepší umístění kompostéru je v polostínu pod korunami stromů. Nemělo by na něj totiž dopadat přímé sluneční záření. Udělejte mu i stříšku, aby do něj nepršelo. Při správném namíchání kompostu se už za půl roku můžete těšit z prvního přírodního hnojiva.
TIP: Abyste zabránili vniknutí hlodavců do kompostéru, vložte do něj pletivo s očky o průměru 1 cm.
Co všechno lze kompostovat?
Kompostovat můžete veškerý kuchyňský bioodpad, jako například staré ovoce, zeleninu, vajíčkové skořápky, zbytky kávy či čajové sáčky. Kompostovat také můžete zbytky trávy, papíru či novin.
Využijte dešťovou vodu na maximum
Dešťová voda je zdarma a rovněž dostupná pro všechny. Můžete ji nasbírat do sudu a použít k zalévání zahrady. Dešťová voda je totiž měkká a mírně kyselá, díky čemuž je pro rostliny opravdu prospěšná.
TIP: Pro komplexnější účely využívání dešťové vody, jako je praní či splachování záchodu, si můžete na své zahradě vytvořit podzemní zásobárnu. Ve tmě a chladu se totiž ve vodě nezačnou tak rychle tvořit nežádoucí mikroorganismy.