Sobota, 23 listopadu, 2024

Nejkrásnější knihovny světa – v těchto vás čtení bude bavit

- Komerční sdělení -aktuality

Albert Einstein jednou řekl: „Opravdu musíte vědět jen jednu věc – kde je knihovna.“ V knihovně totiž najdete odpovědi na (téměř) všechny nezodpovězené otázky. A pokud je ještě k tomu prostředí knihovny i krásné, máte vyhráno. V článku vám představíme 5 nejzajímavějších a nejkrásnějších knihoven světa, ve kterých si přijde na své každý knihomol.

  1. Knihovna Trinity College v Dublinu
    Nejprestižnější a největší irská knihovna Trinity College v Dublinu byla postavena mezi lety 1712 a 1732. Její součástí je také takzvaná Dlouhá místnost, ve které jsou uloženy všechny publikace, které byly kdy vydány v Irsku. Jejich uchování bylo schváleno v 50. letech 19. století, čemuž se však musel přizpůsobit i samotný interiér knihovny. O 10 let později se proto strop nechal vyvýšit a police se následně naplnily knihami až po strop.

V současnosti se v knihovně nachází přibližně 6 milionů tištěných svazků s rozsáhlými sbírkami časopisů, rukopisů, map a hudby, které odrážejí více než 400 let akademického výzkumu, a 200 000 knih.

Můžete zde najít i známou harfu irského krále Briana Boru ze 14./15. století, která je národním symbolem Irska, a také kopii Prohlášení Irské republiky z roku 1916. Snad největším klenotem je kniha Book of Kells, jejíž vznik se datuje až do 8. století. Obsahuje iluminovaný rukopisný evangeliář psaný v latině. Pro návštěvníky jsou ze čtyř částí knihy vystaveny vždy dvě.

Hlavní chodba v knihovně je od roku 1743 lemována robustními bustami filozofů a spisovatelů. Nejznámější z nich je busta irského spisovatele Jonathana Swifta, který napsal například známou pohádku Gulliverovy cesty.

Jednou z největších knihoven na světě je knihovna Trinity College v Dublinu.

  1. Knihovna George Peabodyho v Baltimoru
    Knihovna George Peabodyho v americkém městě Baltimore byla postavena v roce 1878. Původně byla součástí institutu George Peabodyho, známého jako první americká hudební konzervatoř. Dnes je knihovna součástí univerzity Johna Hopkinse.

Uvnitř je obrovské atrium, které lemuje pět pater s okrasnými balkony. Strop je vyroben ze skla, díky čemuž dovnitř proniká světlo. Knihovna je právě z tohoto důvodu často nazývána „knihovní katedrála“.

V knihovně se nachází 300 000 děl, zejména z 19. století, které rozebírají témata, jako vyznání, britské umění, architekturu, historii a topografii, avšak také americkou historii, různé biografie a literaturu, románské jazyky a literaturu, dějiny vědy, geo průzkumy a cestopisy. Knihy tam naleznete doslova od podlahy až po strop.

Jednou z nejzajímavějších knihoven světa je také knihovna George Peabodyho v Baltimoru.

  1. Rakouská národní knihovna ve Vídni
    Rakouská národní knihovna ve Vídni je považována za jednu z nejkrásnějších knihoven světa. Zároveň je to také největší knihovna barokního stylu v Evropě. Byla postavena v 18. století a dnes obsahuje přes 3,5 milionu děl, z nichž část byla napsána již ve středověku.

Knihovna je dlouhá téměř 80 metrů, vysoká 20 metrů a je korunována kupolí. Stěny knihovny jsou ozdobeny freskami od dvorního malíře Daniela Grana.

Součástí výstav jsou například tyto literární skvosty:

komplexní knihovna knížete Eugena Savojského
jedna z největších sbírek spisů Martina Luthera z období reformace
Grammatica Slavice od Antona Bernoláka z roku 1790
Evangelíře Jana z Opavy z roku 1368
Zároveň tam naleznete i vzácné prvotisky, papyry, notové zápisy, historické mapy, fotografie a grafiky. Zajímavou součástí výstav jsou i benátské globusy Země a oblohy, které mají průměr více než metr.

Jak se vám líbí jedna z nejkrásnějších knihoven světa, Rakouská národní knihovna ve Vídni?

  1. Knihovna Real Gabinetu Portugues De Leitura, Rio De Janeiro
    Goticko-renesanční knihovna Real Gabinetu Portugues De Leitura byla postavena v letech 1880 až 1887 pod vedením architekta Rafaela da Silva e Castra v Rio de Janeiru v Brazílii. Uchovává největší část nejcennějších portugalských děl, která jsou mimo svůj domov. Jedná se o více než 350 000 knih zaplňujících police.

V překladu „Portugalský čtenářský úřad“ založili na podporu své kultury v roce 1837 čtyřiceti političtí uprchlíci. Rio de Janeiro bylo tehdy totiž hlavním městem portugalské kolonie na zámořském kontinentu.

Fasáda knihovny, vytesaná z vápence v Lisabonu, připomíná gotické katedrály a kláštery. Je ozdobena zlatými a dřevěnými akcenty, které dodávají knihovně luxusní vzhled. Police jsou ozdobeny spirálovitými sloupy, ozdobnými oblouky a sochami, jako například socha Pedra Alvárese Cabrala, Luíse de Camõese nebo Vasca da Gama, kteří jsou považováni za věčné strážce lidského poznání.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek