Čtvrtek, 21 listopadu, 2024

Buďte zdravější díky microgreens – mikrozelenině a mikrobylinkám

- Komerční sdělení -aktuality

Pod pojmem microgreens si můžeme představit mladé výhonky zeleniny, bylinek, ale i některých květin. Obsahují velké množství antioxidantů, vitamínů, minerálů a živin, které jsou velmi prospěšné pro každého z nás, jelikož podporují imunitu člověka. Dokáže si je každý časově nenáročně vypěstovat, díky čemuž je umožněna poměrně rychlá konzumace a také přísun člověku jeho tělu prospěšných látek.

Jaké microgreens existují a jak si je můžete vypěstovat u vás doma?

Využití a konzumace mikrozeleniny a mikrobylinek
Postupem času se mikrozelenina a mikrobylinky dostaly ik nám, na Slovensko. Používají se zejména v moderní gastronomii, velmi si je oblíbili i samotní konzumenti, kteří si je v domácnostech hravě vypěstují.

Ptáte se, jak je konzumovat? Microgreens můžete konzumovat jen 4 až 5 dní od výsevu, tedy ještě předtím, než stihnou dorůst a nabýt podobu mladé rostliny. Jedí se čerstvé a jsou oceňovány pro své vysoké nutriční hodnoty a pestrou barevnost. Dorůstají výšky 6 až 10 cm, přičemž v této výšce obsahují nejvíce tělu prospěšných látek, a proto je nejlepší je tehdy konzumovat.

Konzumují se is kořínky, totiž iv nich se nacházejí výživné látky pro organismus. Jejich konzumace vám rozprostírá nové nabídky na jídelníčku. Nejčastěji se používají do příloh, chutných salátů či k dekorování jídel.

Druhy microgreens
Na trhu najdete spoustu druhů microgreens, takže se nemusíte obávat, že byste přijímali mnoho prospěšných látek jednoho druhu a uškodili byste si tím. Nic takového se nestane!

Mezi jednotlivé druhy patří řeřicha, rukola, ředkvička, len, pohanka, chia semena, hořčice, fenykl, máta, brokolice, čočka, hrách, kapucínka, pískavice, salát, červenou řepu, česnek, červené zelí, celer, bob, pórek, slunečnice ječmen, oves, koriandr, kopr a bazalka.

Každý si má z čeho vybírat, tak směle do toho. Různé druhy, barvy, chutě, je jen na vás, co preferujete, máte rádi.

Pěstování microgreens
Pěstování je nenáročné, zvládne ho opravdu každý. Při výběru semínek dbejte na to, aby nebyla konzervována různými chemickými látkami. Doporučujeme vám koupit semínka určená k pěstování mikrozeleniny, mikrobylinek.

K pěstování lze využít více různých možností pěstování.

  1. Pěstování v nakličovací misce
    Potřebujeme: naklíčovací misku, sítko, semínka, vodu

Do nakličovací misky nalijte vodu, vložte sítko. Semínka musíte nasypat tak, aby nebyla ponořena, ani aby neplavala. Měly by být volně položeny na sítku, aby se zároveň dotýkaly vody. Misku položte na slunné místo, nejlépe na okenní parapet.

  1. Pěstování s vatou
    Potřebujeme: obyčejnou misku, vatu, rozprašovač, vodu, semínka

Do misky vložíme vatu, dostatečně ji navlhčíme rozprašovačem a nasypeme semínka. Misku položíme na slunné místo, nejlépe na okenní parapet. Před konzumací je třeba kořínky microgreens opláchnout pod proudem vody. Tento způsob pěstování je nejvhodnější pro méně náročné rostlinky, jako například řeřichu, rukolu nebo hořčici.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek